Facebook
Příjezd
Odjezd

New York – Nejen CIA, ale i Francouzský kuchařský institut

Už jsem zažil natáčení řady televizních pořadů s různou tématikou, ale co mě respektive naší partičku čekalo ve studiu ABC, jsem ještě neviděl. Pořad The Chef je hodinový pořad o jídle, stolování, vaření, nápojích a o všem, co ke gastronomii v domácích podmínkách patří. Provází jím tři muži a dvě krásné ženy. Teda doufám, že tomu tak je pokaždé. Přiznám se, že jsem tento pořad nikdy neviděl. Každopádně je to, asi jako bych já s Filipem přišli do Sama doma a společně s děvčaty bychom hodinu probírali jen gastronomii, jídlo pití a podobně. Každopádně je zde ještě živé publikum a k němu DJ, což je někdo, kdo v podstatě to publikum ovládá a různě pouští a vypíná. Přiznám se, že mě tento typ americké zábavy moc neoslnil. Ale jak se říká, každá zkušenost dobrá.


Po několika dalších schůzkách a přednáškách jsem vyrazil do města. Je jasné, že podrobnosti z přednášek vám sdělit zatím nemohu, protože to by mi někdo ukradl nápad, který jsem ukradl já tady a než se vrátím domů, tak už to někdo realizuje a já budu okradenej.
Pár hochů v Central ParkuJedno ze setkání bylo v budově Spojených národůZ budovy Spojených národů byl krásný výhled

Zpět do NYC. Město je to skutečně úchvatné. Normálně většina turistů všude na světě jde a kouká před sebe a na zem. Tady je to obráceně. Všichni, včetně mě, jen civí vzhůru na mrakodrap vedle mrakodrapu. Když skloníte hlavu k zemi, tak jsou kolem vás, kromě davů lidí, obchůdky, obchody a obchoďáky. Mezi těmi všemi značkami je řada nádherných občerstvení, pizzerií, restaurací a barů. Výběr je obrovský, ale není to jako u nás. Všude je narváno lidmi, kteří si užívají úžasné jídlo a pití, skvělé služby a pestrý program. Během mé procházky jsem navštívil jen takový základ. Broadway, 5th Avenue, Empire State Building (ale nebyl jsem nahoře, jelikož tam byla fronta až do října), největší obchodní dům na světě Macys, Times Square (což je po setmění fakt úžasný zážitek), Rockefeller Center (tam byla fronta jen do konce září) a pak už po 5th Avenue od 53. ulice zase zpět do Down Townu. Byla to fuška, ale stálo to za to. Jít v jedenáct večer přes čínskou čtvrť je neuvěřitelný zážitek – jak to všude voní, někde se už zavírá, jinde stále vaří. Poslední zastávkou byla Wall Street, kde jsem nakoupil nějaké akcie, a pak už zase odpočinek na pokoji.

 

 

New York je proslavený hlavně CIA – Culinary Institut of America, který my navštívíme v Napa Valley, kde je druhá pobočka, ale na následující den byla naplánována návštěva Francouzského kuchařského institutu v NYC. Je to nádherná, celkem malá kuchařská škola na Broadwayi, jejíž součástí je i restaurace, kde vaří žáci pátého a šestého semestru pod vedením svých lektorů. Celkem je zde 60 studentů i s učiteli dohromady. Semestr je na této škole jeden měsíc. Celé studium je šest měsíců úporné každodenní dřiny na všech pozicích stejně jako v běžné kuchyni. Samozřejmostí je i výuka teorie a jazyků. Každopádně každý, kdo dostuduje, je pouze trainee, tedy učeň, který má dokonalý základ, ale stejně začíná jako každé běžné kuchařské ucho. Pokud máte pocit, že je naše soukromé školství drahé, tak jak jsem se dozvěděl od Alaina Sailhaca, což je kuchařská legenda a Master Chef institutu, je školné za šest semestrů 45 tisíc dolarů, tedy 150 tisíc korun za měsíc. Mimochodem kromě řady dalších skvělých šéfkuchařů zde studoval i šéfkuchař Ferran Adrian z restaurace El Bulli. Po výtečném obědě následovala prohlídka školy a odjezd na další přednášku. Závěrem dne jsem ještě mámě koupil malou Sochu Svobody a šel spát.

Další zastávkou je Californské San Fransisco a Napa Valley, jež jsou rájem gurmetů, ale to až příště.